Hej Marion.
Håber du har et par indspark til hvad vi lige kan gøre i vores lille familie.
Vi er en mor og en far, Magnus på 4,5 år og en lille Freja på snart 1,5 år.
Vi synes tingene går rigtig godt og vi har det godt, sikkert som alle andre familier med lidt drøn på en gang i mellem men synes vi alle virker harmoniske og glade. MEN… Siden vi har fået Freja – nærmest fra 1. dag – har hun været jaloux.
Som mange i vores omgangskreds, artikler mm. har vi jo kunnet læse om store søskende, der bliver jaloux og reagerer på, at der kommer en lille ny ind i familien. Men denne her har vi ikke set komme. Hun bliver ked af det og vred, når hun ser at min mand eller jeg sidder med Magnus, børster tænder på ham, leger med ham og. lign. Hun kan også finde på at komme hen og slå ham og rive ham i ørene. Det er blevet en smule bedre, efter vi er begyndt ind i mellem at sidde med dem begge på skødet samtidig og på den måde (måske) vise dem, at de er ligeværdige.
Desværre går det også ud over min mand og jeg, da hun bliver virkelig vred når man mand og jeg krammer, kysser og holder i hånd. Hun står ved siden af os og skriiiiiiiger med tårer i øjnene. Ofte har vi taget hende op og hun så er med i gruppekram, men det hjælper ikke. Vi kan slet ikke få lov at nærme os hinanden, uden hun kommer rendende.
Jeg har på fornemmelsen, at det er NU vi skal gøre noget, inden det bliver for fastgroet. Hun får generelt tilpas med opmærksomhed, kys og kram men hun er en pige der virkelig gerne vil være med når der sker noget, f.eks ved madlavning, og hun vil gerne være med i Magnus’ leg, når jeg tegner, vil hun også være med. I haven er hun dog god til at sidde i sin egen leg. Men det synes jeg jo bare er et plus.
Måske vi gør et eller andet, eller der sker noget, som vi ikke selv er opmærksom på?
Håber du kan hjælpe os, da jeg ikke kan finde noget omkring jalousi fra mindre søskende.
Tak for en fantastisk side.