Hej Isabella!
Tak for dine mange gode spørgsmål og fine beskrivelse af jeres søn og de forskellige problemer, der har været i hans korte liv.
Jeres søn har haft infektioner, og han har fået antibiotika i længere tid. Det påvirker altid et barn fx hvordan ting, de smager, hvordan maven fungerer. Og så er det ubehageligt at være syg. Det er dejligt, at jeres søn er rask nu.
Jeg vil begynde med søvnen. Du skriver at du skal ind igen og igen for at vende ham. Fordi han vender sig om på maven. Hvis han selv kan vende sig fra ryggen til maven og omvendt, så er det helt i orden. Når et barn kan vende sig selv, så må det sove i hvilken som helst stilling, det har lyst til. Så I skal endelig lade ham sove, som har mest lyst til det.
Det vil muligvis gøre hans søvn mere rolig, når han kan lægge sig i den sovestilling, han finder sig bedst tilpas med. Du kan prøve at forestille dig, at du blev lagt i en kropslig stilling, som du følte var ubehagelig at være i. Så ville det være svært at sove… Det er selvfølgelig rigtigt, at børn, der ikke kan vende sig selv endnu, de skal sove på ryggen af hensyn til risiko for for høj varme – og dermed for vuggedød. Men når han kan vende sig selv, så er der ifølge Sundhedsstyrelsens anbefalinger ikke længere grund til bekymring, så det kan I roligt rette jer efter.
Det er sådan med børn i jeres søns alder, at han ikke kan noget bevidst for at genere jer, starte magtkampe osv. Så langt kan han rent hjernemæssigt simpelthen ikke tænke endnu. Det kan opleves sådan fra jeres side, at det er en magtkamp, men det er som sagt langt mere, end han er i stand til rent udviklingsmæssigt. Men det kan føles sådan, når man er far eller mor – og det er en helt anden sag!
Han gør det, som han mærker, han godt kan lide – det som han helst vil. Og hele jeres opdragelse går ud på både at følge ham, hvor det bare passer fint sammen, men også justere der, hvor I som hans forældre ved, det er nødvendigt. Fx når han skal have skiftet bleen eller have tøj på.
Jeg er sikker på, at I gør alt hvad I kan for at få tingene til at gå bedst muligt. Har I prøvet at give ham tøj på, mens han er (måske sidder) på jeres skød? For nogle børn er det i en overgangsperiode det allerbedste. Rent praktisk så samler I alle de ting, I skal bruge. Og så sætter I jer i en lænestol eller sofa med tingene indenfor rækkevidde og giver ham tøj på, mens I sidder der. Så kan I synge en sang eller andet hyggeligt, så det bliver en god oplevelse for begge parter.
Med hensyn til hans mad, så er du inde på, at meget MME og grød, det mætter ham, så der ikke er appetit til skemaden. I må forsøge jer stille og roligt med at give ham vand til et af måltiderne om natten stedet for flaske. Så vil hans appetit på maden om dagen vokse. Og når han kan sove i hvilken stilling, han vil, så bliver det forhåbentligt lettere for ham at sove om natten og også ved de lurer, han tager om dagen.
En gang babymassage og et langt, varmt bad inden natflasken ved sovetid, det kan måske også hjælpe ham til at sove bedre og længere.
Det lyder rigtigt fornuftigt, det din sundhedsplejerske foreslår. Hvis din søn er godt tilpas med at ligge og snakke med bamserne, så er det bare helt fint. Det er nemlig også væsentligt, at du slapper af. Måske er det en hjælp, hvis det er muligt, at I har en nogenlunde fast rytme. Så vil han vænne sig til i hvilken rækkefølge tingene sker. Og du ved også hvornår du lige kan slappe lidt af.
Du skriver, at du arbejder med svigt i din egen barndom. Og det kan jeg bare give dig al mulig opbakning til at fortsætte med. Der er intet tidspunkt (bortset fra egen barndom), hvor man har et større vækstpotentiale rent følelsesmæssigt og menneskeligt, end i den periode, hvor man bliver forældre. Det er også arbejdsomt, dejligt og udfordrende og noget, der kræver koncentration og energi. Jeg ønsker alt det bedste for dig med det også.
Jeg håber, at du har fået ideer til hvordan I kan komme videre med jeres søn og de forskellige bryderier, I har. Og så håber jeg, at jeg har husket det hele. Ellers skriver du bare igen.
Bedste hilsner
Else Guldager
Sundhedsplejerske ph.d.
Sundhedsplejersken.dk