Hej bbh 82.
Det er en god ide, du har, at lade din datter smage på MME beregnet til børn, der har mælkeallergi. Det behøver ikke at være slavisk hver dag. Men det er godt, det er en smag, hun er hun vænet til, så du forhåbentlig let kan få hende til at acceptere at drikke specialmælken i kop osv., når du engang holder op med at amme hende.
Sundhedsstyrelsen anbefaler i øvrigt med hensyn til amning, at man ammer fuldt, det første år – giver barnet ske-mad mv. i overgangsperioden og fortsætter med amning i barnets første leveår og gerne længere, hvis mor og barn er tilpas med det.
Så med myndighederne i ryggen kan du amme din datter, så længe i begge er tilpas med det. Og netop når hun har mælkeallergi, så er det helt fint. Jeg regner i øvrigt med, at diagnosen mælkeallergi er stillet af en læge på baggrund af undersøgelser. Så I er helt sikre på, at det er sådan det forholder sig. Jeg kender ikke det spanske sundhedssystem så godt, så derfor vil jeg lige understrege dette. Med hensyn til mellemmåltider, om nogle af dem alene behøver at bestå af ”mælkeagtige ting”, så er det ikke nødvendigt.
Du kan give hende en agurkestang, eller lidt revet grønt (gulerod eller lignende), eller lidt rester fra middagsmaden (spansk æggekage fx) til mælkeerstatningen/kold modermælk i kop. Du kan amme din datter, ved hvilke måltider, du og hun har lyst.
Og jeg ser ingen grund til at du giver hende udmalket modermælk, hvis hun kan drikke hos dig. Lidt modermælk i kop til måltider og mellemmåltider, det kan du også gøre helt som du vil. Nu ved jeg ikke om du ammer hende om natten. Men hvis hun sover natten igennem, så er det bare superdejligt for jer alle sammen.
Det betyder selvfølgelig noget, når man gør et overslag over hvor meget modermælk hun ca. får i døgnet. Men så vidt som jeg kan regne mig frem til, at få hun den ½ - ¾ liter i døgnet, som det anbefales for børn på din datters alder.
Det anbefales også at du giver hende tilskud af jern frem til hun er 1 år. Men det har du sikkert opdaget, at myndighederne i Danmark anbefaler til børn, der ammes ved siden af ske-maden. J
eg håber, at jeg fik svaret dig på det hele.
Mange hilsner Else Guldager
Sundhedsplejerske ph.d.
Sundhedsplejersken.dk