Hej Vibeke
Vi har en 2½ årig dreng.
Det er besluttet, far skal flytte ud. Vi har fundet en lejlighed ganske kort fra, hvor vi bor nu.
Alt foregår i mindelig god ro og orden, ingen føler sig forladt. Vi er simpelthen bare vokset fra hinanden.
Der er besluttet en 7/7 ordning.
Vores dreng er forud for sin udvikling og forstår rigtigt meget.
Jeg har lidt spørgsmål:
Hvordan fortæller vi en 2½ årig at far flytter? Er det rundt om bordet og i meget simple sætninger? Og så vende tilbage til det, når han selv bringer emnet på banen? Han er som sin mor; cool, calm and collected – så jeg forudser først en reaktion, når det faktisk er sket.
Ville du synes det var en god ide at han var hos mor første uge? Ville det være “dumt” at besøge far i løbet af den første uge?
Vi er begge meget indstillede på at samarbejde og anerkender at dette er en langt større oplevelse for vores søn, end det er for os. Men jeg ved ikke lige helt, hvordan vi griber denne første tid an, håber meget på dit input 🙂
Med venlig hilsen