Det er godt at vaske dyner og hovedpuder af og til. Der samler sig støv og den slags, ligesom husstøvmider rigtig godt kan lide dyner og puder. Man kan blive allergisk overfor husstøvmider, derfor er det godt at vaske over 60 grader. Så er husstøvmiderne nemlig væk.
Dem med fjer:
Brug et normal program på 60º og et vaskemiddel til uld.
Tør dynen/hovedpuden i tørretumbleren og brug et program på 60-80º.
Tag en gang i mellem dynen/puden ud og ryst den godt, så fyldet ikke klumper sammen. Du kan også komme nogle tennisbolde i tumbleren, det forhindrer også sammenklumpning. Det er vigtigt, at dyner og puder er helt tørre, før de tages i brug. Da dunene ellers kan blive jordslåede.
Dyner til voksne skal vaskes i maskiner, der kan rumme ca. 7 kg tøj, da der ellers er for lidt vand til, at de kan blive rene.
Syntetisk fyld:
Hvis dyner/puder er forsynet med en vaskeanvisning, skal den følges. Ellers vaskes de som ovenfor men med et finvaskemiddel.
Puder med syntetisk fyld er ofte ikke syet så grundigt, og fyldet har derfor en tilbøjelighed til at klumpe sammen.