Hej Else,
Du må hilse hele holdet og sige tak for kæmpe hjælp, når man er mor på glatis :o)
Denne gang kan jeg ikke helt finde svar, som jeg plejer….
Jeg har tveæg. drenge på snart 16 mdr. som trives super fint. Nattesøvnen driller dog…
Dagplejen fornemmer, om der er brug for formiddagslur eller tur på legepladsen – Det er ved at være mere og mere legepladsen, så formiddagsluren er måske ved at at være unødvendig…vi tager det stille og roligt på den front….
Efter en tår vand lægges de i seng kl. 19.30. De ligger måske og pludrer lidt, og en sjælden gang skal de lige have en tår vand mere, men ellers falder de i søvn stille og roligt. De sover i hver deres seng – ved siden af hinanden, i eget værelse.
Min ene dreng hører vi ikke en lyd fra, før vi står op kl. 6-6.30. Min anden dreng sover derimod uroligt. Han “vågner” ved midnatstid og igen ved 4-tiden. Nogle gange flere gange i løbet af natten. Han er slet ikke vågen, men tumler grædende rundt i sengen. Fanger jeg det i opløbet kan en sut nogle gange gøre det. Andre gange er jeg nød til at vække ham halvt, med en tår vand, for at få ham til at falde til ro igen – hvorefter han lægger sig til at sove igen, uden problemer.
Hans bror havde en periode med “panik, min sut er væk” men ham lærte jeg at “søge sutten selv”, ved at give ham den i hånden og det fungere perfekt nu. Broderen søger ingenting, og får han sutten i hånden, bliver den bare dér….
Ingen tvivl om han drømmer og har svært ved at finde ro. Det hjælper intet, at han ligger i vores seng og han er alt for langt væk til en berolignede hånd hjælper….så vand er løsningen lige nu.
Jeg har prøvet lade han græde lidt men jeg er selvfølgelig også lidt forbeholden, da han vækker sin bror, hvis han bliver ved for længe….
Skal jeg lade ham græde, for han lære at finde ro selv – måske vandet er blevet en vane….
Jeg er lidt på glatis…