Hej Abbeluna
Nogle børn har en periode i deres sprogudvikling, hvor de stammer. Som du også oplever det med din datter, så hænger det tit sammen med, at de er ivrige og bare ikke kan få styr på det i samme fart, som de tænker.
Nogle børn bliver så berørte af det, at de begynder at blive tavse eller går over til at snakke i énstavelsessætninger.
Det er fint, at I sørger øjenkontakt med hende, når hun snakker og understøt det med, at signalere at I har oceaner af tid til, at hun kan få sagt det, som hun gerne vil sige. Man kan føle sig fristet til at hjælpe barnet ved at fuldføre sætningen for dem, men det er ingen hjælp, tværtimod bliver de ofte endnu mere negativt påvirket af det.
Læs i øvrigt et svar jeg har givet til en anden mor for nylig, der står i en meget lignende situation. http://www.sundhedsplejersken.dk/Find-svar/Sporgsmal/Gravid/Stammer---2-ar/
Mange hilsner
Vibeke Samberg
Sundhedsplejerske, cand.scient.soc.