Kære Else
Vi står i den situation at vi skal til at ændre på vores datters puttevaner om aftenen.
Vores datter er 13 måneder og en glad, sej og aktiv lille pige. Hun er altid blevet ammet og vugget i søvn, men det dur ikke mere. Jeg er startet på arbejde igen og havde tænkt mig, at jeg ville amme til hun blev 1 år, og jeg har ikke lyst til at fortsætte. Jeg vil gerne have min krop igen og skal nogen gange noget om aftenen. Far vil også gerne kunne putte hende og bedsteforældrene glæder sig også til de kan prøve at putte hende.
Som det ser ud nu, ammer jeg, inden hun skal i seng ca. kl. 19.30 – 20 og så en gang i løbet af natten, typisk omkring midnat. I perioder har det fungeret godt, fordi hun typisk kunne sove videre fra midnat og så til næste morgen. Den sidste måneds tid er hun dog begyndt at vågne rigtig meget om natten, ofte op til 7-8 gange.
Hun græder og vil op, og så skal hun vugges og gås rundt med. Det kan nogle gange tage over en time at få hende til at falde i søvn igen, og når vi så forsøger at lægge hende, vågner hun op, og stritter imod at blive lagt.
Hvis hun får brystet, bliver hun mere søvnig og kan nemmere lægges, men det skal jo være slut med brystet. Før kunne vi bare tage hende op et øjeblik og vugge hende, og så lægge hende igen. Det er nok også derfor, vi er blevet ved med den metode, fordi det virkede fint.
Hun er startet i vuggestue, lige før hun blev et år, og det er hun blevet rigtig glad for, men det er selvfølgelig en omvæltning for hende. Hun havde mellemørebetændelse lige efter hun blev et år og derfor udsatte vi at stoppe amningen, men nu er hun frisk igen og derfor er det tid til at gøre en indsats.
Hun sover for det meste formiddagslur kl. 9 og eftermiddagslur kl. 14. I vuggestuen er hun begyndt nogle gange kun at sove middagslur.
Det vi gerne vil nå hen til, er at kunne putte hende uden amning, og at hun ligger i sin seng og falder i søvn. Vi har ikke noget imod at sidde hos hende, til hun sover, men vi kan ikke holde til at gå rundt og vugge hende mere.
Hun er ikke typen der bliver søvnig, når sengetiden nærmer sig, ofte er hun frisk helt op til, eller også begynder hun at pylre og blive ked af det. Vi har prøvet at lægge hende vågen i seng og sidde og synge og nusse, holde en hånd på hende osv., men enten vil hun holde fest, eller også bliver hun meget ulykkelig og rækker armene op efter os. Det er også som om det ikke beroliger hende, at vi nusser hende eller lign.
Hun bliver nærmere irriteret og skubber vores hænder væk. Jeg må nok sige, at vi ikke har været så vedholdende og ikke har forsøgt os i lange perioder med at lægge hende på den måde, men jeg synes ikke hun skal blive ulykkelig og forbinde det at komme i seng med gråd.
Hun bruger ikke sut, men har en sovebamse hun er glad for, men jeg synes simpelthen, det er svært at finde ud af, hvad der kunne gøre at hun blev søvnig og beroliget, ligesom når hun får bryst.
Vores putteritual om aftenen er ca. sådan her: Efter aftensmad leger vi, men prøver at geare lidt ned i tempo ved 19 tiden, så får hun creme på pga. Børneeksem (hun er ikke så plaget af det), ren ble, nattøj, grød, børstet tænder, læse bog (hvis hun ikke er for pylret) og så bryst.
Efter amning er vi begyndt på, at far tager hende, og så går han rundt med hende, til hun sover. Nogle gange lykkedes det ham at lægge hende, lige før hun næsten sover.
Hendes far er med på at tage over i en periode, da hun nok forbinder mig for meget med bryst. Måske udstråler jeg også en usikkerhed, fordi jeg bare så gerne vil have hende til at falde i søvn på en god måde og ikke vågne så mange gange om natten.
Så, hvordan vænner vi hende af med brystet? Er det ikke bedst at stoppe helt med begge amninger?
Hvordan lærer vi hende at falde i søvn i sin seng om aftenen (hun sover på eget værelse) uden at skulle vugge hende igen og igen, når hun også vågner om natten?
Hvor meget må hun protestere og græde?
Hvor lang tid skal vi regne med der går, før hun har glemt brystet, og jeg kan prøve at putte hende uden bryst?
Glæder os til at høre dine ideer.
Mvh.