Kære sundhedsplejerske
Jeg har en søn på 4½ md. Han trives godt og udvikler sig som han skal. Jeg ammer ham, men er nu blevet usikker på om det stadig er nok til ham eller om det er tid til at starte på noget grød.
Han sover rigtig godt om natten 10-12 timer uden at vågne i løbet af natten. Det der gør at jeg er i tvivl er at han ofte kun sover 1-1½ time af gangen i løbet af dagen og ofte også kun ca. 30-40 minutter. Har oplevet han nogle dage kun vil sove 40 min. i løbet af dagen og bliver så meget træt og måske endda overtræt om aftenen.
Når han kommer op efter at have sovet virker han fortsat lidt træt og det er forskelligt hvor meget han tager at spise. Jeg føler ikke altid at han spiser så meget men det kan jo være svært at vurdere. Han har våde bleer og afføring.
Har jeg nok mælk? Bliver han ikke ordentlig mæt af det mere? Og kan et barn sove igennem om natten hvis det ikke får tilstrækkelig med mad?
Hilsen